Dzień Chłopaka w przedszkolu i szkole, zwłaszcza w młodszych klasach, to świetna okazja do przeprowadzenia ciekawych zabaw i konkursów dla całej klasy. Najlepiej zaangażować dziewczynki jako prowadzące przedstawienie. Forma świętowania Dnia Chłopaka w klasie zależy w największej mierze od wychowawczyni oraz zaangażowania dziewczynek. Tego typu obchody Dnia Chłopaka wypadają najlepiej wśród najmłodszych.

Na początek można urządzić miniprzedstawienie. Dziewczynki mogą powiedzieć wierszyki, zaśpiewać kilka piosenek, złożyć kolegom w ten sposób życzenia. Zamiast wierszyków i piosenek, dziewczynki mogą przedstawić skecze lub scenki kabaretowe. Tematyka jest właściwie obojętna, najważniejsze, żeby było wesoło, miło i sympatycznie.

Następnie można urządzić różnego rodzaju konkursy dla chłopców. Jeśli pogoda na to pozwoli, pod koniec wrześnie bywa z tym różnie, można urządzić zawody sportowe na boisku szkolnym. Niezależnie czy będą to jakieś zabawy drużynowe, piłka nożna czy inny rodzaj konkursów, można w to zaangażować także dziewczynki. Urządzając święto chłopców w klasie lub jakiejś sali, najlepiej zdecydować się na jakieś zabawy zręcznościowe, konkursy śpiewania itp. Bardzo fajnym pomysłem są zabawy oparte na tym, co „babskiego” muszą zrobić chłopcy, np. nawlec nitkę na igłę, przyszyć guzik, zacerować dziurę w skarpecie, zrobić kanapę lub sałatkę, obrać jabłko (oczywiście plastikowymi sztućcami dla dzieci).

Dużym powodzeniem cieszą się konkursy oparte na świecie mody. Należy przygotować różne potrzebne rzeczy typu: duża ilość kolorowego papieru, nożyczki, bibułę, papier toaletowy, brokat, konfetti, kolorowe spinacze biurowe, klej itd. Następnie podzielić chłopców na kilka drużyn, każdej drużynie przydzielić „modelki”, czyli dziewczynki. Zadaniem drużyn będzie stworzenie kilku kreacji, np. suknię balową, strój sportowy, na co dzień i elegancki. W jury mogą zasiadać zarówno koleżanki z klasy, jak i nauczyciele lub opiekunowie. Tego typu zabawy wypełnią czas, sprawdzą się zarówno na dworze, jak i w budynku, a przede wszystkim przysporzą wiele radości i uśmiechu.